počet produktů: 0
cena: 0 CZK
statické stránky
Odběr novinek
Přihlásit k odběru
Sledovali by jste videa na YOUTUBE s návody, recenzemi a informacemi, která by jsme pro Vás natáčeli?
ANO
196/209 (94%)
NE
13/209 (6%)
počítadlo přístupů
online: 0
dnes: 113
týden: 113
Kontaktovat nás můžete: Pondělí: 8:00-15:00 Úterý: 8:00-15:00 Středa: 8:00-16:30 Čtvrtek: 8:00-15:00 Pátek: 8:00-13::00 ----------------------------------- Tip: Pro vyhledávání dle rozměru, zadejte: rozměry v mm ve formátu šířka x výška x délka v mm (desetinná místa oddělte čárkou bez mezery) např.: BOSCH 5x8x12 - pokud zadáte rozměr 6x10x zobrazí se všechny kartáče o rozměru 6mmx10mmx délka jakákoliv ........................................................
nejnovější produkty
Kontaktovat nás můžete v pracovní době: Pondělí: 8.00 - 15.00 Úterý: 8.00 - 15.00 Středa: 8.00 - 16.30 Čtvrtek: 8.00 - 15.00 Pátek: 8.00 - 13.00 ------------------------------- Tip: Pro vyhledávání dle rozměru, zadejte: rozměry v mm ve formátu šířka x výška x délka v mm (desetinná místa oddělte čárkou bez mezery) např.: BOSCH 5x8x12 - pokud zadáte rozměr 6x10x zobrazí se všechny kartáče o rozměru 6mmx10mmx délka jakákoliv ........................................................

Uhlíky pro nářadí

Tip:

Pro vyhledávání dle rozměru, zadejte: rozměry v mm ve formátu např.: 5x8x14 (nevíte délku, tak za posledním x nezadávejte nic)

Pokud nevíte délku uhlíku, tak ji nemusíte vůbec zadat. Stačí jen šířka a výška. Psáno bez mezer a desetinná místa jsou oddělována čárkou.

 


 

 

Uhlíky, uhlíky a zase ty uhlíky!

"Nějak mi jiskří uhlíky v motoru. Asi budou potřeba vyměnit."

 

S touto větou se setkáváme prakticky denně. Uhlíky (správně kartáče) slouží v jednofázových komutátorových motorech k pohyblivému propojení statorových a rotorových vinutí motoru. Najdeme je ve spoustě domácích spotřebičů, jako jsou vysavače, mixéry, šlehače, vrtačky, brusky, sekačky apod. Nevíme, proč si lidé zasedli právě na uhlíky, že je obviňují ze všech potíží. Musíme se postavit na obranu uhlíků. Tak, aby bylo jasno v 90% případů uhlíky za nic nemohou!   Zde najdete výčet možných příčin jiskření uhlíků:

  • Poškození některého vinutí motoru. Současně s jiskřením se projeví menší výkon a zvýšené zahřívaní motoru. Pokud není závada brzy opravena, uhlíky se začnou opalovat a rychle ubývají. Stává se, že majitel přijde se spotřebičem, ve kterém uhlíky prakticky již neexistují. Nebezpečí hrozí, pokud je závada způsobena poškozenými statorovými cívkami. Jiskření uhlíků začne ohřívat lamely komutátoru a hrozí zničení dosud nepoškozeného rotoru.

 

  • Opotřebená ložiska. Rotor v ložiskách začne vibrovat a uhlíky nemají dobrý dotek s otáčejícím se komutátorem. Pokud motor bude dál používán, hrozí zničení rotoru jako v prvním případě, nebo dojde k úplnému rozpadnutí ložiska a jeho odletující části mohou zasáhnout a poškodit vinutí motoru.

 

  • Nesprávné uhlíky. Uhlíků je velké množství. Liší se nejenom velikostí a tvarem koncovky, ale zejména tvrdostí. Materiál uhlíků a materiál lamel komutátoru tvoří nerozlučnou dvojici, která je u výrobce pečlivě odzkoušena, aby docházelo k minimálnímu tření a opalování dotykových ploch. Při výměně uhlíků uživatelem dochází často k použití odlišné tvrdosti uhlíků, než jsou výrobcem předepsány. Důsledkem je jiskření uhlíků, které předznamenává další poškození motoru - příklady máte v předchozích odstavcích. Pokud potřebujete vyměnit uhlíky, používejte vždy originální uhlíky k danému spotřebiči! Experimentování je velmi riskantní! Vrcholem "odvahy" některých domácích kutilů je zakoupení jakéhokoliv většího uhlíku a jeho přibroušení na správnou velikost. Takovýhle pokus končí většinou u mě v dílně s nářkem: "Já jsem si tu brusku půjčil na chvilku od souseda, ale byly tam špatné uhlíky. Tak jsem tam dal jiné a potom se z toho zakouřilo!"

 


 

Pokud nenaleznete uhlíkové kartáče, které právě hledáte nebo máte atypické typy, kontaktujte nás e-mailem:   obchod@lvservis.cz

ELU
X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).